Archiwum

Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna w Szkole Podstawowej nr 1

mgr Katarzyna Kluz, Paweł Łysień

Zajęcia gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej dla klas I-III odbywają się w systemie dwóch godzin tygodniowo dla klasy. Niektórzy uczniowie uczęszczają na zajęcia dwa razy w tygodniu, inni tylko raz.

Uzależnione to jest od subiektywnej oceny postawy dziecka dokonanej przez prowadzącą zajęcia, oraz badań:

 • karty badania przesiewowego w klasach II i III,
 • badania przesiewowego wykonanego na początku września przez chirurga dziecięcego panią Beatę Pellc-Szeligę, która pracuje w Poradni Wad Postawy przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Rodzice wszystkich dzieci, które zostały zakwalifikowane do zajęć proszeni są o kontakt z poradnią (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego). Z wynikami badania przesiewowego (które nie jest ostateczną diagnozą skrzywienia kręgosłupa) mogą Państwo zapoznać indywidualnie najlepiej w czasie zajęć dziecka (sala 8) lub w następujących godzinach:

Aktualny plan zajęć gimnastyki korekcyjnej:

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
8.00 – 8.45
8.55 – 9.40  2C  3B
9.50 – 10.35  3C  3A 3B
10.45 – 11.30  2C  2B
11.55 – 12.40 1A  2A  1A
12.45 – 13.30  3A  3C  2B
13.40 – 14.25  2A

Program zajęć obejmuje ćwiczenia korekcyjne, a w części kompensacyjnej – ćwiczenia ogólnorozwojowe, ogólne doskonalenie sprawności ruchowej oraz podnoszenie wydolności organizmu poprzez np. gry i zabawy ruchowe.

Podstawowe nazewnictwo:

 • Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa, któremu najczęściej towarzyszy rotacja – „skręcenie” kręgosłupa wokół własnej osi na całej długości, części lub w dwie strony.
 • Kifoza – naturalne wygięcie kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym.
 • Lordoza – naturalne wygięcie w przód w dolnej jego części. Kifoza i lordoza mogą być pogłębione lub spłaszczone co już jest wadą.
 • Ob – obserwacja;
 • SC – skolioza:
  • Th – w odcinku piersiowym;
  • L – w odcinku lędźwiowym;
  • s lub sin – lewostronna;
  • dx lub dex – prawostronna.

Wiele dzieci ma obecnie płaskostopie lub tendencję do niego. Nie było ono wystarczającą podstawą w kwalifikacji dzieci na zajęcia, chociaż na zajęciach gimnastyki korekcyjnej ćwiczone są również stopy, a uczniowie ćwiczą boso. Prośby rodziców o ćwiczenie w butach ze wgzlędów zdrowotnych będą uwzględniane.

Płaskie stopy dziecka do czwartego roku życia są w normie. Jeśli jednak sześcio-, siedmiolatek nie ma wysklepionej stopy od wewnętrznej strony, to należy zacząć z nim ćwiczyć. Należy poprosić dziecko, by stanęło mokrymi stopami na podłodze i sprawdzić, czy odbicie stopy ma wydrążenie od środka. Jeśli nie lub niewielkie – czas zacząć ćwiczyć. Na zajęciach gimnastyki korekcyjnej wykonuje się głównie „ćwiczenie krótkiej stopy”, które nazywane jest również humorystycznie „domkiem dla krasnoludka”. To ćwiczenie jest bardzo skuteczne i precyzyjne, nie obciąża sklepienia poprzecznego stopy, ani krawędzi zewnętrznej. Najlepiej wykonywać je na siedząco i ćwiczyć każdą stopę osobno od dziesięciu do dwudziestu razy.

Sposób wykonania ćwiczenia:

Palce stóp są uniesione w górę, do podłogi przylega pięta i kość przed paluchem. Dziecko unosi palce w górę i „ciągnie, kurczy” stopę w stronę pięty (po podłodze przesuwa tylko przód stopy, pięta się nie rusza), równocześnie ciągnie, skręca środkową części stopy i kostkę na zewnątrz w górę. Pod stopą od strony wewnętrznej w środkowej jej części, ma się pojawić wolna przestrzeń. To jest ważne, bo samo kurczenie stopy, bez przekręcenia jej środkowej części może pogłębić wadę. Warto chwycić dziecko za stopę i pomóc mu ją lekko przekręcić. Dziecko o słabych mięśniach może mieć z tym kłopot. W razie wątpliwości prowadząca zajęcia gimnastyki korekcyjnej zaprasza na instruktaż ćwiczeń na dowolne zajęcia. Dziecko może przyjść samo lub z rodzicem.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
JADŁOSPIS
na okres od 01.10.2018 do 5.10.2018
PONIEDZIAŁEK
Zupa koperkowa z ryżem, jajko sadzone, szpinak, ziemniaki, kompot owocowy.
WTOREK
Zupa ziemniaczana, risotto, sos pomidorowy, kompot owocowy, jabłko.
ŚRODA
Krupnik, kotlet mielony, ziemniaki, kalarepka, kompot owocowy.
CZWARTEK
Zupa fasolowa, pieczywo, udko pieczone, ziemniaki, surówka z białej kapusty, banan.
PIĄTEK
Zupa jarzynowa z ziemniakami, naleśniki zapiekane z twarogiem, kompot owocowy.