Egzamin ósmoklasisty

Już za kilka dni czeka nas wazne wydarzenie - egzamin ósmoklasisty!

Co warto wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w następujących terminach:

  • 14 maja 2024 roku (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego.
  • 15 maja 2024 roku (środa) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki.
  • 16 maja 2024 roku (czwartek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego, opcjonalnie).

Czas przeznaczony na egzamin

  • Język polski – 120 minut,
  • Matematyka – 100 minut,
  • Język obcy nowożytny – 90 minut,

Zadania pojawiające się na egzaminie ósmoklasisty 

Z każdego przedmiotu zdawanego na egzaminie ósmoklasisty uczeń będzie miał do rozwiązania dwa typy zadań. Pierwszy to zadania zamknięte, w których podanych jest kilka odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest prawidłowa. Z kolei drugi obejmują zadania otwarte wymagające od ucznia formułowania własnej odpowiedzi.

Wymagania na egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty sprawdza wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej dla wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. Aby sprawdzić co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów sprawdź listę poniżej. Zostały w niej opisane wymagania wynikające z podstawy programowej opracowanej przez CKE – z każdego przedmiotu nauczania z polskiego.

 

Oprócz ocen ze świadectwa i punktów za osiągnięcia również wynik uzyskany z poszczególnych egzaminów ósmoklasisty ma wpływ na rekrutację do wybranej szkoły średniej. Każda szkoła wyższa wyznacza własne progi punktowe, które uzależniają wynik egzaminu od dostania się do konkretnej klasy. 

Jaki wpływ ma punktacja na rekrutację do szkół średnich?

Maksymalna liczba punktów z egzaminu ósmoklasisty wynosi 100. Obejmuje ona trzy przedmioty egzaminacyjne (jeśli w 2023 r. dochodzi jeden przedmiot, wówczas liczba możliwych do uzyskania punktów wzrośnie). 

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎Z matematyki można uzyskać 35 pkt, z języka polskiego 35 pkt, a z języka obcego nowożytnego 30 pkt. 

Średnie wyniki z języka polskiego wynoszą 21 pkt, z matematyki 17 pkt, a z języka obcego nowożytnego około 16-20 pkt (w zależności od wybranego języka). 

Czy wyniki egzaminu są brane w rekrutacji do szkół średnich?

Tak, wyniki z egzaminu decydują o wyniku rekrutacji do szkół średnich, jeżeli liczba kandydatów będzie większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.

Kto będzie sprawdzać egzaminy?

Prace uczniów są weryfikowane przez wyznaczonych do tego celu egzaminatorów. Wybór egzaminatorów leży w gestii okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Kiedy ogłoszone zostaną wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 roku?

Uczniowie w roku szkolnym 2023/2024 będą mieli okazję poznać swoje wyniki już 3 lipca 2024 roku. Tego samego dnia absolwenci otrzymają również swoje zaświadczenia.

Na zaświadczeniu o uzyskanych rezultatach będzie podany wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik procentowy to odsetek punktów, które uczeń ‎zdobył z danego przedmiotu.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów, którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎ Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie
Adres: ul. Matejki 3
43-400 Cieszyn
Godziny pracy sekretariatu:

Poniedziałek - piątek

8.00 - 16.00