Dzień w muzeum

28 i 29 września klasy IV uczestniczyły w zajęciach organizowanych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Podczas lekcji muzealnych uczniowie dowiedzieli się jaką rolę pełni muzeum oraz jakie zadania realizuje na rzecz społeczeństwa.

Naszym przewodnikiem był dr Grzegorz Studnicki, który opowiedział o pracy muzealnika.  Poznaliśmy drogę jaką muszą przejść „pamiątki przeszłości” żeby znaleźć się na muzealnej wystawie i jakie cechy musi posiadać przedmiot, aby nazwać go zabytkiem. Uzyskaliśmy wiedzę o sposobach pozyskiwania nowych eksponatów, ich systematyzowania, inwentaryzacji oraz konserwacji zbiorów będących w posiadaniu muzeum. Po zajęciach wiemy również na czym polega różnica między wystawą stałą a czasową. Ponadto mieliśmy okazję zwiedzić w MŚC, założonym w 1802 r. przez Leopolda Szersznika, działy sztuki, historii i techniki, etnografii, fotografii oraz wystawę czasową pt. „Stroje ludowe śląska cieszyńskiego… I te dawne, i te bardziej współczesne”.

Największe zainteresowanie wzbudził jednak Dział Archeologiczny i… ręka mumii, z którą uczniowie najchętniej robili sobie  pamiątkowe zdjęcia.

Błażej Piksa