Home » Informacje » Rodzicu! Czy wiesz, w co gra Twoje dziecko?

Archiwum

Rodzicu! Czy wiesz, w co gra Twoje dziecko?

Obecnie dostęp do wszelkiego rodzaju gier jest bardzo łatwy nawet już dla najmłodszych dzieci. Większość uczniów już w najmłodszych klasach podstawowych ma telefony komórkowe, na które można instalować samodzielnie gry, najczęściej darmowe. Często jest też tak, że dzieci dostają w prezencie chociażby urodzinowym gry na komputer czy konsolę – również od nas, rodziców. Jak odróżnić „dobrą” grę od tej „złej”, albo raczej w jaki sposób zweryfikować, czy dziecko, które wybrało sobie taką, a nie inną grę, może już w tą grę zagrać? Na szczęście mamy w tym zakresie nieocenioną pomoc.

Od wiosny 2003r, w całej Europie działa system zwany PEGI (Pan-European Game Information) czyli system ratingu wiekowego gier. Ma w swoim założeniu pomóc rodzicom w kontroli gier, z którymi styczność mają dzieci oraz świadomym wyborze gier dla swoich pociech.

System ten bazuje na specjalnie opracowanych piktogramach umieszczonych na opakowaniach gier lub filmów, które po pierwsze wskazują minimalny wiek dziecka oraz wskazuje powody, dla których produkt otrzymał taki, a nie inny rating.

Warto zwrócić uwagę, że system ratingów PEGI znalazł się również w oficjalnych sklepach z aplikacjami mobilnymi, na przykład w Google Play z aplikacjami na system Android.

Poniżej przedstawiam poszczególne piktogramy wraz z ich wyjaśnieniem:

 

PEGI 3: Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (zwykle podobna do prezentowanej w kreskówkach w rodzaju Królika Bugsa czy Toma i Jerry’ego). Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy.

 

PEGI 7: Gry, które w innym przypadku zostałyby zakwalifikowane do grupy 3, lecz zawierają dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców, mogą być uznane za odpowiednie dla tej grupy wiekowej.

 

PEGI 12: Gry wideo pokazujące przemoc o nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym i/lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt, ponadto w tej kategorii wiekowej dopuszczalna jest nieco bardziej dosłowna nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.

 

PEGI 16: Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Młodzież w tym wieku powinna również być odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.

PEGI 18: Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.

Więcej informacji, przykłady konkretnych tytułów oraz opis zawartości gier wraz z przyporządkowanymi do nich znakami można znaleźć w artykule dotyczącym PEGII na Wikipedii, który jest źrodłem powyższych grafik.

Marcin Drózd

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2017
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930