Home » 2017

Yearly Archives: 2017

Jak w SP 1 święta ratowali

Do Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie zawitali niecodzienni goście. Na specjalne zaproszenie kl.2c gimnazjum ,jej wychowawczyni Marty Sulej oraz dyrekcji szkoły przybyły tu maluchy z trzech cieszyńskich przedszkoli publicznych (nr 1, 8 i 16).Dzielne przedszkolaki mimo silnego wiatru przyszły pod opieką swoich wychowawczyń do auli szkolnej na przedstawienie pt.”Ratujmy święta”. Koncepcja widowiska oparła się na założeniu, że Św. Mikołaj odwiedza tylko grzeczne dzieci. Wiele emocji wzbudziło pojawienie się na scenie postaci ze znanych baśni- Królewny Śnieżki i krasnoludków, Jasia i Małgosi, sierotki Marysi czy Kopciuszka. Barwna scenografia i dynamiczna gra młodych aktorów zainteresowała dzieci do tego stopnia, że w trakcie spektaklu na widowni panowała całkowita cisza, przerywana tylko czasem chóralnymi odpowiedziami publiczności na pytania padające ze sceny. Przedstawienie bardzo się podobało małym odbiorcom, a starszym wykonawcom dało wiele satysfakcji.

M.S.

Konkurs międzyszkolny „Christmas Quiz”

Dnia 14 grudnia 2017 roku, nasza szkoła już po raz kolejny zorganizowała świąteczny konkurs międzyszkolny dla cieszyńskich szkół podstawowych. W konkursie wzięły udział szkoły publiczne jak i prywatne, po raz pierwszy gościliśmy uczniów z nowo powstałej Szkoły Podstawowej nr 5. Uczestnicy, a było ich w tym roku, aż szesnastu, wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą zwyczajów bożonarodzeniowych w Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych. W tym roku uczniowie musieli rozwiązać świąteczną krzyżówkę, odpowiedzieć na pytania dotyczące „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa, wykazać się znajomością tradycyjnych kolęd oraz piosenek świątecznych. To tyko niektóre zadania z jakimi przyszło zmierzyć się uczestnikom. Komisja miała pełne ręce roboty, aby wyłonić zwycięzcę, ponieważ poziom wiedzy uczestników był bardzo wyrównany. Największą liczbę punktów zdobyła Magdalena Zabój (SP nr1), na drugim miejscu uplasowała się Michalina Żarnowiecka (KSP), natomiast trzecie miejsce zdobyła Nadia Cieślar (SP nr 3). Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu! Do zobaczenia w przyszłym roku.

Nauczyciele języka angielskiego

Co nowego z angielskiego ?

Z okazji Dnia Języków Obcych w naszej szkole zostały przeprowadzone dyktanda z języka angielskiego. I tak klasy piąte i szóste zmagały się z napisaniem tekstu o angielskiej herbacie, natomiast klasy siódme o kotach.

W kategorii klas piątych zwyciężyła Magdalena Zabój (5a), z klas szóstych najlepszą okazała się Nadia Lanc (6a), a z klasy siódmych Nadia Swoboda (7a).

Klasy młodsze również miały swój konkurs z języka angielskiego „Busy Bees”. Uczniowie klas trzecich już po raz kolejny zaznajomili się ze słownictwem związanym z zimą, sportami oraz świętami Bożego Narodzenia.  Nasze pracowite pszczółki rzeczywiście nie próżnowały i wypadły znakomicie. Na pierwszym miejscu uplasowała się Martyna Gała (kl. 3c), tuż za nią Emilka Jendrysek (kl.3a), a na trzecim miejscu Eliza Gremlik (kl.3c). Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom, które brały udział w konkursie.

Grudzień to czas, kiedy uczniowie klas starszych przygotowują się do konkursu świątecznego „Christmas Quiz”. Podczas eliminacji szkolnych wyłoniono dwie reprezentantki: Magdalenę Zabój oraz Annę Hernik, które będą reprezentować szkołę już 14 grudnia podczas międzyszkolnego konkursu. Trzymamy kciuki!

Nauczyciele języka angielskiego

Spotkanie z książką

W czwartek 30 listopada w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z książką, napisaną przez znanego przyrodnika, Adama Wajraka, pt. „Lolek”. Tytułowy Lolek jest kudłatym psiakiem o wielkim sercu, który marzy o tym, żeby znaleźć ludzi, którzy go pokochają, a to jak się okazuje nie jest wcale takie łatwe… Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, jest piękna, wzruszająca i być może nauczy patrzenia sercem na naszych czworonożnych przyjaciół.

Mariola Karolczuk

Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś

„Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś”

24 listopada obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. W tym dniu, czytano wiersze, fragmenty książek, których bohaterami są misie. Dzieci chętnie rysowały portrety swoich ulubieńców. Uczniowie młodszych klas przynieśli do szkoły swoje ulubione misie.

W wolnym czasie dzieci uczestniczyły w „Misiowych warsztatach”, w szkolnej bibliotece, gdzie wysłuchały opowieści o misiach z różnych stron świata oraz wykonały różne ozdoby i przedmioty z wizerunkiem misia.

Mariola Karolczuk

Nadia Wojtas zwyciężczynią w konkursie!

Uczennica klasy 5a, Nadia Wojtas, wygrała konkurs na wykonanie eko-ozdoby choinkowej. Eko-aniołek został wykonany w ramach pracy dodatkowej na zajęcia techniczne z materiałów podlegających recyklingowi. Serdecznie gratulujemy!

Marcin Drózd

Kółko modelarskie – reaktywacja!

Kółko modelarskie, działające w poprzednim roku szkolnym zostało reaktywowane!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zajęciach. Oczywiście w dalszym ciągu pracujemy nad projektem, który rozpoczęliśmy w ubiegłym roku, czyli modelem Subaru Impreza WRC 98 z rajdu Monte Carlo, jednak z uwagi na większą liczbę chętnych młodych modelarzy rozpoczęliśmy równoległą pracę nad nowym modelem – tym razem jest to Chevrolet Camaro SS w wersji Custom i skali 1:25.

Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia we wtorki oraz środy w godzinach 8:00 – 8:45 w sali 13A.

Marcin Drózd

Czerwiec 2019