Home » wydarzenia » Śląsk – nasza mała ojczyzna

« Lis   Sty »

Śląsk – nasza mała ojczyzna

ŚLĄSK-NASZA MAŁA OJCZYZNA.

Uczniowie naszej Szkoły Julia Siuzdak (klasa 5a) i Dorian Zisenbach (klasa 5a) zostali laureatami XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży ŚLĄSK-NASZA MAŁA OJCZYZNA. SCHLESIEN-MEINE KLEINE HEIMAT organizowanego przez ZSO nr 12 w Gliwicach. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do zwrócenia uwagi na specyfikę i bogactwo krajobrazu śląskiego oraz poszerzania znajomości kultury, historii i tradycji tego regionu. Do opracowania był jeden z  osiem kręgów tematycznych:

• KTO TY JESTEŚ? ŚLĄZAK MAŁY.
  • ŚLĄSKIE SŁOWA, KTÓRE ZMIENIŁY MOJE ŻYCIE.
  • ILE „ŚLĄZAKA” ZOSTAŁO WE WSPÓŁCZESNYM ŚLĄZAKU?
  • ŚLĄSKA KOBIETA DAWNIEJ I DZIŚ.
  • OPA, OMA, STARZIK, STARKA- DZIADKOWIE W MOIM ŻYCIU.
  • DZIEJE MOJEJ RODZINY NA TLE BURZLIWEJ HISTORII ŚLĄSKA.
  • CZEGO INNI O ŚLĄZAKACH NIE WIEDZĄ?
  • GAŃBA U MNIE W DOMA.

Każdy z tematów mógł być realizowany w dowolnej formie. Nasi uczniowie przygotowali prace dotyczące dziejów ich rodziny na tle burzliwej historii Śląska Cieszyńskiego. Z pośród 150 nadesłanych prac opracowania Julii i Doriana  zostały nagodzone:

• Julia Siuzdak zajęła III miejsce w kategorii albumy,
  • Dorian Zisenbach otrzymał wyróżnienie w kategorii praca literacka,

Podczas gali finałowej, która odbyła 23 listopada, byliśmy pod wrażeniem imprezy artystycznej pt.  „Role kobiet i mężczyzn na Śląsku”. Obejrzeliśmy galerię Ślązaczek i Ślązaków- pięknych opolskich dziołch, frelek, ołm, górników, gołębiorzy, wędkarzy, starzyków, fanów motoryzacji (z oryginalnym moplikiem), playboyów z Bytkowa.

Błażej Piksa