Woda wodzie (nie) równa?

W jednorodnym polu grawitacyjnym wlanie do któregokolwiek z naczyń połączonych jednolitej cieczy spowoduje, że jej poziom w każdym z naczyń ustali się na tej samej wysokości.” – tyle mówi nam definicja z Wikipedii.

O co chodzi? Chodzi właśnie o prawo naczyń połączonych. Ale przecież nie samymi definicjami można się w szkole uczyć, prawda? Bardzo łatwo można zrozumieć to dzięki poniższemu obrazkowi, również pochodzącemu z popularnej Wikipedii:

prawo naczyń połączonych

Uczniowie klas VI na zajęciach technicznych mogli w praktyce sprawdzić to prawo, dzięki krótkiej zabawie z plastikowymi kubeczkami oraz słomkami, tworząc z nich naczynia połączone. Wszyscy mogli się przekonać, jak woda przelewa się z kubka do kubka po to, by zatrzymać się na tym samym poziomie.

Marcin Drózd