Home » 2016 » Listopad » 23

Daily Archives: 23 listopada 2016

Woda wodzie (nie) równa?

W jednorodnym polu grawitacyjnym wlanie do któregokolwiek z naczyń połączonych jednolitej cieczy spowoduje, że jej poziom w każdym z naczyń ustali się na tej samej wysokości.” – tyle mówi nam definicja z Wikipedii.

O co chodzi? Chodzi właśnie o prawo naczyń połączonych. Ale przecież nie samymi definicjami można się w szkole uczyć, prawda? Bardzo łatwo można zrozumieć to dzięki poniższemu obrazkowi, również pochodzącemu z popularnej Wikipedii:

prawo naczyń połączonych

Uczniowie klas VI na zajęciach technicznych mogli w praktyce sprawdzić to prawo, dzięki krótkiej zabawie z plastikowymi kubeczkami oraz słomkami, tworząc z nich naczynia połączone. Wszyscy mogli się przekonać, jak woda przelewa się z kubka do kubka po to, by zatrzymać się na tym samym poziomie.

Marcin Drózd

Mini piłka ręczna

W dniu 15 listopada br., w ramach Mistrzostw Cieszyna w hali filii Uniwersytetu Śląskiego odbyły się zawody mini piłki ręcznej chłopców, w których uczestniczyły następujące szkoły: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3 oraz SP nr 4. Końcowa klasyfikacja rozgrywek przedstawia się następująco: I miejsce wywalczyła SP nr 1, II miejsce przypadło SP nr 2, III miejsce zdobyła SP nr 4.

Drużyna SP nr 1, w składzie: Adam Gibiec, Arkadiusz Socha, Konrad Głowacki, Dominik Wiorko, Dominik Budus, Oliwier Jaworski, Marcel Kotrys, Bartosz Moik, Mateusz Mrozek, Patryk Nowosadko, Kamil Wenglorz, Oliwier Rak, Olaf Szymanek będzie reprezentowała nasze miasto na kolejnym szczeblu rozgrywek.

Tydzień wcześniej do rywalizacji w mini piłce ręcznej stanęła również drużyna dziewcząt w składzie: Adrainna Gągolska, Karolina Isztok, Klaudia Jakóbiec, Hanna Werpachowska, Małgorzata Cieplik, Emilia Kret, Nikola Nawrat, Sandra Parchańska, Julia Sanetra, Nina Talik, Laura Suchanek, Anna Sztefek, Wiktoria Kubisz, Jesica Konieczny. Dziewczyny wywalczyły III miejsce.

Gratulujemy obu drużynom.

Zespół nauczycieli wychowania fizycznego SP nr 1 Cieszyn

Nasze sukcesy

Za nami kilka pierwszych miesięcy nowego roku szkolnego, które zaowocowały sukcesami naszych uczniów w różnych dziedzinach – sztuki, wiedzy czy sportu. Mogliśmy przypomnieć sobie o nich podczas ostatniego szkolnego apelu, który odbył się w środę 9 listopada br. Na tym apelu wręczono dyplomy i nagrody oraz zaprezentowano uczniów, którzy wzięli udział w różnych konkursach czy zawodach sportowych.

W wyniku podsumowania VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wyróżniono uczniów biorących udział w:

• zawodach sprawnościowo – matematycznych: Królowa skakanki I miejsce Karolina Farana, II miejsce Magdalena Zabój, III miejsce Julia Szaluer. Piłkarz matematyk  I miejsce Adam Gibiec, II miejsce Kacper Socha, III miejsce Konrad Głowacki.
  • konkursie na najładniejszy plakat promujący tabliczkę mnożenia: klasy 3 – I miejsce Mateusz Sikora, II miejsce Amelia Fałat, III miejsce Filip Tengler, Feliks Wolny. Klasy 4-6 – I miejsce Weronika Poloczek, Alicja Suchanek; II miejsce Filip Kotowski, III miejsce Emilia Mrózek. Wyróżnienia: Mateusz Zelek, Kacper Wolski.
  • zmaganiach z tabliczką mnożenia klas 3: mistrzami zostali: Emilia Szczęsna, Martyna Rychły, Szymon Przebinda. Tytuł vicemistrza zdobyli: Weronika Sawłan, Wiktoria Jakubowska, Oliwia Gawęda.

Konkurs języka angielskiego dla klas 3 Spelling Bees wyłonił następujących laureatów:            I miejsce Iga Skark, II miejsce Emilia Tomiczek, Emanuel Kecher; III miejsce Weronika Sawłan, Paulina Husarek, Patryk Przeczek.

Wręczono również nagrody w międzyszkolnym konkursie komputerowym Zapisz/Enter pt. „Wakacyjne wspomnienia”, skierowanym do uczniów klas 1-3. W kategorii klas I zwycięzcą został Jan Tengler (SP nr 1), II miejsce zdobył Bartłomiej Krużołek (SP nr 7), III miejsce przypadło Annie Sabela (SP nr 1). Wśród uczniów II klasy I miejsce zdobyła Kinga Szewska, II miejsce Maja Wacławik, III miejsce Emilia Jendrysek, a wyróżniono prace: Julii Przeworskiej, Igora Strządały, Kacpra Kawuloka, Pauliny Isztok. Wszyscy uczniowie są z SP nr 1. Klasyfikacja dla uczniów III klasy przedstawia się następująco: I miejsce Nadia Dopart (SP nr 1), II miejsce Jan Krużołek (SP nr 7), III miejsce Emilia Kotlarska (SP nr 1). Autorzy prac wyróżnionych w tej kategorii to: Illya Ostafiyczuk (SP nr 3), Oliwia Kłoda (SP nr 7), Maria Brzezińska, Natalia Marek, Krzysztof Bożomański (wszyscy z SP nr 1).

Przypomniano również:

• sportowy sukces drużyn naszej szkoły w Mistrzostwach Cieszyna w tenisie stołowym – I miejsce dla drużyny dziewcząt w składzie Emilia Kret i Sandra Parchańska; oraz III miejsce dla drużyny chłopców w składzie Mateusz Mrozek  i Kacper Socha:
  • laureatów nagród i wyróżnień w konkursie plastycznym „Anno Domini 966” :                 I miejsce Lilianna Danielec, II miejsce Nadia Swoboda, wyróżnienia – Paulina Jagiełło, Weronika Kopiec oraz Michał Kawulok.

Nagrody w auli otrzymały też Weronika Sawłan i Zuzanna Purszke – laureatki przeglądu recytatorsko – aktorskiego „Bawimy się słowami”, które mimo wyróżnienia nie będą mogły reprezentować naszej szkoły w Domu Narodowym.

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, jednocześnie dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w poszczególnych konkursach i zawodach.

Gabriela Sikora, SP nr 1

Listopad 2016